معرفی دو پایگاه مهم علمی اسکوپوس و تامسون (ISI) | کدام بهتر است؟

آموزش انجام مقاله

در بحث انجام مقاله، دانشجویان و محققین باید نتایج تحقیقات خود را در قالب یک مقاله علمی در مجلات معتبر و مرتبط با موضوع مقاله خود منتشر نمایند. در مقاله نویسی نوع مجله با توجه به هدف از انجام مقاله مشخص می شود. برخی از نویسندگان مقاله دانشجوی دکتری هستند و در بحث انجام رساله دکتری نیاز به چاپ مقاله isi دارند و یا برخی هیئت علمی دانشگاه بوده و نیاز به سابمیت و پذیرش مقاله جهت ارتقاء رتبه علمی خود در دانشگاه دارند. بنابراین با توجه به هدف انتخاب مجله متفاوت خواهد بود.

هر دانشجو و محقق در طول دوره تحصیلی و علمی خود شاید بارها عناوینی همچون مجلات ISI، و یا مجلات اسکوپوس را شنیده باشد. حال سوالی که مطرح می گردد این است که اسکوپوس و تامسون (ISI) چیست؟ در ابتدا و پیش از معرفی این دو پایگاه باید بگوییم که کلیه مجلات جهت کسب اعتبار باید در پایگاه های علمی نمایه شوند. در واقع در بحث مجلات علمی پایگاه هایی هستند که عنوان مجله و مشخصات آن را در سایت خود درج کرده و یا به اصطلاح نمایه می کنند.

حال در تعریف دو پایگاه تامسون و اسکوپوس باید گفت که این دو پایگاه وبسایت هایی علمی می باشد که مجلات را نمایه می نمایند و در اصطلاح به مجلاتی که در پایگاه اسکوپوس نمایه شوند مجله اسکوپوس و به مجلاتی که در پایگاه تامسون نمایه شوند مجله isi می گویند. 

ویژگی های پایگاه اسکوپوس

پایگاه علمی اسکوپوس زیر نظر انتشارات علمی الزویر فعالیت می نماید. این پایگاه علاوه بر نمایه سازی مجلات به آنها بر اساس تعداد مقالات چاپ شده و سایتیشن هر مقاله امتیاز می دهد. امتیاز دهی این پایگاه دو نوع است. ضریب SJR و چارک که چارک به 4 رتبه Q1، Q2، Q3 و Q4 تقسیم بندی می گردد. شما می توانید جهت بررسی اسکوپوس بودن مجله به بخش ایندکس های مجله مراجعه کرده و یا با استفاده از ISSN مجله در وبسایت پایگاه اسکوپوس به نشانی www.scimagojr.com اقدام به جستجوی مجله نموده و در صورت آوردن مشخصات مجله در این وبسایت می توانید از اسکوپوس بودن مجله اطمینان حاصل نمایید.

ویژگی های پایگاه تامسون

پایگاه تامسون نیز یکی از معتبر ترین پایگاه های علمی جهان می باشد که اقدام به نمایه سازی مجلات می نماید. در این پایگاه علاوه بر نمایه سازی همچون پایگاه اسکوپوس به مجلات امتیاز داده می شود. امتیاز تعلق گرفته در این پایگاه تحت عنوان ضریب تاثیر شناخته می شود. در کل به مجلاتی که در این پایگاه نمایه میشوند به دو صورت بدون ضریب تاثیر isi و با ضریب تاثیر (ایمپکت فکتور) JCR تقسیم بندی می شوند. جهت بررسی اینکه مجلات isi هستند یا نه باید همانند روشی که برای مجلات اسکوپوس ذکر شد اقدام به بررسی بخش ایندکس مجله نموده و یا با استفاده از از ISSN مجله در وبسایت پایگاه تامسون به نشانی www.mjl.clarivate.com اقدام به جستجوی مجله نموده و در صورت نشان دادن مشخصات مجله در این وبسایت می توانید از ISI بودن مجله اطمینان حاصل نمایید.

کدام بهتر است؟

حال نوبت به این سوال رسید که کدام پایگاه بهتر است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که هر دو این پایگاه ها اعتبار خود را دارند. اعتبار مجلات اسکوپوس  Q1 و Q2 با اعتبار مجلات دارای ایمپکت فکتور برابری می نماید. با اینحال ممکن است برخی مجلات فقط isi بوده و یا فقط اسکوپوس می باشد و از اعتبار بالایی برخوردار باشد. در ضمن پایگاه های دیگری نیز هستند که مجلات را نمایه سازی می نمایند مانند پایگاه پابمد، کوپرنیکوس و غیره

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره در زمینه انجام مقاله با ما در ارتباط باشید.
 

۱۴۰۰/۰۸/۲۴
|
سینا
اکسپت و
مقالات مرتبط
آموزش انجام مقاله

آموزش انجام مقاله

در این بخش از آموزش انجام مقاله به معرفی دو پایگاه مهم علمی اسکوپوس و [...]

۱۴۰۰/۰۸/۲۴
|
سینا
نکاتی پیرامون سابمیت و ارسال مقاله مجله

نکاتی پیرامون سابمیت و ارسال مقاله مجله

سابمیت مقاله و یا همان پروسه ارسال مقاله به مجله روندیس [...]

۱۴۰۰/۰۸/۲۰
|
سینا
اکسپت مقاله

اکسپت مقاله

پذیرش و چاپ مقاله را می توان مهمترین روش جهت ارائه یافته های پژوهشی در جوامع علمی [...]

۱۴۰۰/۰۷/۰۶
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخبار علمی ایران

جدیدترین اخبار علمی روز ایران

جدیدترین اخبار علمی ایران در ادامه ارائه می گردد. [...]

۱۳۹۹/۱۰/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار روز داخلی

مهمترین اخبار علمی-فرهنگی

آخرین و مهمترین اخبار علمی-فرهنگی کشور به شرح زیر می باشد: [...]

۱۳۹۹/۰۹/۲۰
|
ابن سینا
خلاصه اخبار مهم در حوضه علمی آموزشی

آخرین اخبار حوزه علمی - آموزشی کشور | تمدید ثبت نام آزمون دکتری

در این بخش با خلاصه ای از مهمترین و بروزترین اخبار حوزه علمی- آموزشی کشور با ما همراه باشید. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار حوزه آزمون

تازه های علمی آموزشی کشور

در این بخش سعی داریم جدیدترین اخبار حوزه علمی آموزشی کشور به خصوص حوزه آزمون های سازمان سنجش و سایر ارگان های کشور را به حضورتان رسانیم. [...]

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
|
ابن سینا
زلزله نسبتا شدید پنجشنبه شب تهران | کانون زلزله: دماوند

زلزله تهران | زلزله تهران را لرزاند

زلزله تهران را لرزاند. زلزله ساعت 12.50 دقیقه شب تهران را لرزاند. [...]

۱۳۹۹/۰۲/۱۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
انجام پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
انجام پایان نامه
چاپ مقاله
اکسپت مقاله
چاپ کتاب