مبانی نظری پایان نامه | آکادمی ابن سینا

مبانی نظری پایان نامه | آکادمی ابن سینا

نگارش مبانی نظری پایان نامه

نگارش مبانی نظری پایان نامه باید به نحوی باشد که برای خواننده‌ی پایان نامه به‌عنوان بخش مهمی از پایان‌نامه، خواندنی و مفید باشد. ابتدا بهتر است مطالب مرتبط با مبانی نظری را بررسی کنید و مطالعه‌ی کارهای دیگر در این زمینه همانند پایان نامه‌های گذشته برای شما مفید خواهد بود. در نگارش مبانی نظری بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  • تعریف مفهومی اصلی‌های مرتبط با پژوهش را به‌طور دقیق و کامل بیان کنید.

در مرحله‌ی مبانی نظری پایان نامه، باید به نوعی که برای خواننده‌ی پایان نامه مفید و آشنا باشد، تعریف مفهومی اصلی‌های مرتبط با پژوهش را بیان کرد. برای مثال، اگر در پایان نامه به بررسی اثرات آلاینده‌های محیطی بر سلامتی انسان‌ها پرداخته‌اید، مفاهیم مرتبط با این موضوع ممکن است عبارت باشند از:

* آلاینده‌های محیطی

* سلامتی انسان

* اثرات سلامتی

* اثرات زیان‌بار آلاینده‌های محیطی بر سلامتی انسان

* راهکارهای کاهش آلاینده‌های محیطی

در تعریف مفاهیم مهم، بهتر است استفاده از نظریات پژوهشی قبلی و تعاریف متداول در حوزه مورد نظر موضوع باشد. برای اینکار، پایگاه‌های علمی و نوشته‌های مرتبط با پژوهش خود را بررسی کنید و از منابع معتبر استفاده کنید. این مرحله باعث می‌شود که خواننده نوشته شما با انجام مطالعات قبلی در این زمینه بررسی کنید.

  • مروری کوتاه و مفید بر مطالعات و پژوهش‌های پیشین در این زمینه ارائه دهید. در اینجا بهتر است باورها، ایده‌ها و نظریات متفاوت را ارائه دهید تا خواننده متوجه نقاط مشابه و متفاوت بین پژوهش خود و کارهای قبلی شود.

در مبحث مروری کوتاه و مفید بر مطالعات و پژوهش‌های پیشین در پایان نامه، اهداف شما شامل خلاصه و مروری نتایج و فرآیندهای پژوهش های مرتبط با پایان نامه خود است. به دیگران کمک می کند که تفاوت‌های اساسی با کارهای دیگر را درک کنند و پشتیبانی می کند که چگونگی ارتباط با کارهای قبلی را متوجه شوند.

خلاصه نتایج پژوهش‌های قبلی و مقالات ذکر شده می تواند جزئیاتی از روش و نتایج پایگاه اطلاعاتی باشد. بهترین منابع برای یافتن مطالب مفید، مقالات مربوط به همان زمینه از منابع معتبر مانند مجلات علمی و کنفرانس های بین المللی هستند. برای این کار، می توانید به عنوان مثال از پایگاه داده‌های پایان نامه های دانشگاهی، کتاب‌های مرجع، مقالات عمومی و یا جستجو در موتورهای جستجو اینترنتی استفاده کنید. محتویات این مقالات باید با توجه به موضوع پایان نامه چینش یابد.

  • تکنیک‌ها، روش‌ها، و پیشرفت‌هایی را که در این حوزه انجام شده است مرور کنید.

در مرحله مروری کوتاه و مفید بر مطالعات و پژوهش‌های پیشین، باید به تکنیک‌ها، روش‌ها و پیشرفت‌های مرتبط با موضوع پایان نامه خود اشاره کنید. برای این منظور، بهترین روش این است که با جستجو در منابع معتبر مانند کتاب های مرجع، مقالات علمی، پایان نامه های دیگر، و مؤلفه های دیگر، تکنیک ها، روش ها، و پیشرفت‌هایی که مرتبط با زمینه پایان نامه تان هستند، را بدست آورید. علاوه بر این، در این بخش باید به نتایج مهم مطالعه پیشین و روش‌های انجام شده توسط محققان دیگر نیز اشاره کنید و آن‌ها را با پایان نامه خود مقایسه کنید. اين به شما کمك می‌كند تا محدودیت‌ها، چشم‌اندازها و بروزرسانی‌های لازم در طرح پایان نامه خود را مشخص کنید و بر اساس آن ایده‌های جدید و بهبودهایی در پایان نامه‌ی خود پیشنهاد دهید.

  • به طور کلی، تغییرات و تحولات وارده در این زمینه را با توجه به زمان بررسی کنید.

برای مرور تغییرات و تحولات وارده در زمینه مورد نظر با توجه به زمان، بهتر است از منابع مختلفی استفاده کنید. می‌توانید از مقالات علمی، کنفرانس ها، پایان نامه ها و مطالعات محققین معتبر استفاده کنید. همچنین، جستجو در پایگاه‌ داده‌های مرتبط مانند Google Scholar و IEEE Xplore نیز می‌تواند مفید باشد. با جستجو در مقالات و اطلاعات مرتبط با زمینه پایان نامه، می‌توانید به تحولات و تغییرات اخیر در این زمینه پی ببرید. در اینجا باید به تغییرات و بهبودهای اخیر در زمینه سوال خود اشاره کنید. همچنین مفاهیم و ایده‌های جدید در این حوزه که باید مورد تحقیق و بررسی در پایان نامه شما قرار گیرند، باید با بررسی مطالعات اخیر شناسایی شود. همچنین باید به تحولات و تغییرات در زمان و تأثیر آنها بر زمینه مورد نظر اشاره شود. برای مثال، می‌توانید به شرح رویدادهای واقع شده در طول سال‌ها در زمینه پژوهشی خود بپردید.

به طور خلاصه  برای نگارش مبانی نظری پایان نامه، باید به مراحل زیر توجه کنید:

1- با مطالعه پایین آمده در زمینه پژوهش خود آشنا شوید تا بتوانید مفاهیم و نظریات اساسی مرتبط با پایان‌نامه‌ی خود را درک کنید.

2- یک چارچوب کلی برای مبانی نظری پایان نامه خود بسازید. در این چارچوب باید به اهداف پایان نامه، موضوعات جزئی مشابه و تفاوت های آن با پایان‌نامه شما و مفاهیم اصلی در زمینه پژوهش شما اشاره شود.

3- با توجه به مطالعات پیشین در زمینه رشته مورد نظر، مفاهیم و نظریات اصلی را شناسایی کنید و در این بخش از پایان نامه، آنها را به صورت دقیق و کامل بررسی کنید.

4- برای نوشتن این قسمت از پایان نامه، می‌توانید از کتاب‌ها، مقالات، مجلات و منابع معتبر و به روز در زمینه پژوهشی خود استفاده کنید.

5- تجزیه و تحلیل مبانی نظری باید به گونه ای باشد که مشخص کنن.

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با مبانی نظری پایان نامه با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۲/۰۲/۲۰
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام پایان نامه مدیریت دانش

انجام پایان نامه مدیریت دانش

انجام پایان نامه مدیریت دانش که از موضوعات محبوب در شاخه های مختلف می باشد را می [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۳
|
سینا
انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری

انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری

انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری در این بخش با استفاده از یک نمونه فصل 5 [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۱
|
سینا
نمونه کمکی جهت انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی

نمونه کمکی جهت انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی

انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی ارائه شده در این بخش در ارتباط با نظریه تکامل می ب [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۰
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
برگزاری آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز - آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز در ادامه ارائه شده است. [...]

۱۴۰۲/۱۲/۰۳
|
ابن سینا
اخبار پژوهشی کشور

اخبار پژوهشی کشور | 1402

همراه ما باشید با آخرین اخبار پژوهشی کشور در بهمن ماه 1402. [...]

۱۴۰۲/۱۱/۱۱
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار علمی کشور

جدیدترین اخبار علمی کشور - ابن سینا

جدیدترین اخبار علمی کشور را می توانید اینجا در وبسایت آکادم [...]

۱۴۰۲/۱۰/۱۸
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور | تمدید ثبت نام کنکور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور در ادامه به حضورتان ارائه می گردد. [...]

۱۴۰۲/۰۹/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار کشور

اخبار علمی - پژوهشی کشور

در این بخش نظر شما را به گزیده از اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۲/۰۸/۲۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02128422160
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب