اصول نگارش پایان نامه | پایان نامه شامل چه مواردی میشود؟

اصول نگارش پایان نامه | پایان نامه شامل چه مواردی میشود؟

اصول نگارش پایان نامه

اصول نگارش پایان نامه از نظر چارچوبی شامل عناصر زیر است: 1.صفحه ی عنوان 2.صفحه ی تشکر 3.چکیده 4.فهرست مطالب 5.مقدمه 6.مروری بر کارهای انجام شده 7.متدولوژی، روش و رویه های پژوهش 8.نتایج 9.بحث 10.نتیجه گیری 11.مراجع

به طور کلی پایان نامه باید در حدود 100 تا 400 صفحه و به سه زبان فارسی، انگلیسی و پیشنهادی دیگر نوشته شود.

- صفحه عنوان یکی از اجزای مهم انجام پایان نامه است که حاوی عنوان پایان نامه، نام دانشگاه، نام دانشجو، نام استاد راهنما و تاریخ ارائه پایان نامه می‌باشد. این صفحه باید طوری طراحی شده باشد که اطلاعات به صورت مرتب و منظم در آن قرار گیرند و باید با استفاده از فونت خاص و اندازه مناسب برای عناوین و متن ها، زیبایی و صحت فرمت رعایت شود.

- چکیده یا Abstract در پایان نامه، خلاصه‌ای از مطالب و نتایج پایان نامه است که مفاد آن را به صورت خلاصه و مختصری ارائه می‌کند. هدف اصلی نوشتن چکیده، جذب توجه خوانندگان به فرماندهی کار برای خواندن دقیقتر پایان نامه است. چکیده باید جزئیات مهمی از پایان نامه را شرح دهد، متناسب با اهمیت و یکدستی صفحات پایان نامه، و باید حداکثر ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه باشد.

- فهرست مطالب یا Table of Contents (TOC)، فهرستی از مباحث و بخش‌های مختلف پایان نامه است که با ارجاع به شماره صفحه، به خوانندگان کمک می‌کند تا با سرعت به قسمت مورد نظر پایان‌نامه دسترسی پیدا کنند. این فهرست باید بر اساس ساختار و بخش‌بندی پایان نامه، چیده شده باشد و با توجه به سبک نوشتاری پایان نامه، می تواند به شکلی زیبا و جذاب طراحی شود.

- مقدمه به عنوان قسمتی از پایان نامه، ارائه مفاهیم کلی، مهم و ضروری مرتبط با موضوع پایان نامه است. هدف اصلی نوشتن مقدمه، جلب توجه خواننده به موضوع و ارائه اطلاعات کلی درباره آن است. در مقدمه، محدوده موضوع پایان نامه مشخص شده و استدلال هایی برای انجام پایان نامه ارائه می‌شود. همچنین، اهمیت موضوع، سوالات پژوهشی، فرضیات و اهداف پژوهش نیز در این قسمت بیان می‌شود. در واقع، مقدمه به عنوان پیش‌گفتاری برای محتوای اصلی پایان نامه در نظر گرفته می‌شود.

- پژوهشگران در ابتدای هر پژوهش باید یک روش علمی و متدولوژی مشخص داشته باشند. متدولوژی با معرفی روش‌های پژوهشی، خط مشی‌های ارائه نتایج و تفسیر نتایج استبدا برای یک پژوهش ارائه می‌شود. در واقع، متدولوژی پژوهش یک راهنمایی است که برای انجام یک پژوهش و تضمین علمی بودن آن به کار می‌رود. برخی از روش‌های پژوهشی شامل پژوهش اکتشافی (Exploratory Research)، پژوهش توصیفی (Descriptive Research)، پژوهش تجربی (Experimental Research) و پژوهش تحلیلی (Analytical Research) هستند. همچنین، رویکردهای مختلفی نیز برای انجام پژوهش وجود دارد که شامل رویکرد کمّی (Quantitative Approach)، رویکرد کیفی (Qualitative Approach) و رویکرد مختلط (Mixed-method Approach) می‌باشد.

- بحث در پایان نامه، یکی از بخش‌های مهم آن است که در آن نتایج به‌دست آمده، با گذر از مراحل انجام پژوهش و مرور منابع، توضیح داده شده و به سوالات پژوهش تا حد امکان پاسخ داده می‌شود. در این بخش، پژوهشگر می‌تواند به بررسی و تحلیل داده‌های به‌دست آمده، مقایسه آن‌ها با مطالعات پیشین و بررسی مزایا و معایب روش‌های استفاده شده در پژوهش بپردازد. همچنین، شایستگی‌های علمی و گسترده بودن کاربردهای نتایج پژوهش نیز در این بخش بررسی می‌شود. به طور کلی، بخش بحث از آن جهت مهم است که نتایج به دست آمده در پژوهش با دقت و پایانبندی ارائه می‌شوند و در صورت نیاز توسعه‌های آتی نیز پیشنهاد می‌شود.

در ارتباط با سایر بخش های پایان نامه در مقالات پیشین به طور مفصل بحث شده است. جهت مطالعه این بخش ها به مقالات وبسایت مراجعه نمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با اصول نگارش پایان نامه با ما در ارتباط باشید.

۱۴۰۲/۰۴/۰۴
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام پایان نامه مدیریت دانش

انجام پایان نامه مدیریت دانش

انجام پایان نامه مدیریت دانش که از موضوعات محبوب در شاخه های مختلف می باشد را می [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۳
|
سینا
انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری

انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری

انجام پایان نامه مدیریت سیستم و بهره وری در این بخش با استفاده از یک نمونه فصل 5 [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۱
|
سینا
نمونه کمکی جهت انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی

نمونه کمکی جهت انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی

انجام رساله دکتری فلسفه تطبیقی ارائه شده در این بخش در ارتباط با نظریه تکامل می ب [...]

۱۴۰۳/۰۴/۲۰
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
برگزاری آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز - آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز در ادامه ارائه شده است. [...]

۱۴۰۲/۱۲/۰۳
|
ابن سینا
اخبار پژوهشی کشور

اخبار پژوهشی کشور | 1402

همراه ما باشید با آخرین اخبار پژوهشی کشور در بهمن ماه 1402. [...]

۱۴۰۲/۱۱/۱۱
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار علمی کشور

جدیدترین اخبار علمی کشور - ابن سینا

جدیدترین اخبار علمی کشور را می توانید اینجا در وبسایت آکادم [...]

۱۴۰۲/۱۰/۱۸
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور | تمدید ثبت نام کنکور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور در ادامه به حضورتان ارائه می گردد. [...]

۱۴۰۲/۰۹/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار کشور

اخبار علمی - پژوهشی کشور

در این بخش نظر شما را به گزیده از اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۲/۰۸/۲۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02128422160
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب