نشر مقاله | چرا و چگونه

نشر مقاله | چرا و چگونه

دلیل نگارش مقاله و انتشار آن چیست؟

نگارش مقاله و انتشار آن در مجلات تحت داوری امر دشواری است، در واقع این امر بسیار دشوارتر از مشکلاتی است که ماحصل آن رسیدن به نتایج قابل انتشار است. اما چرا افراد تن به این کار می دهند؟ چه‌چیزی به نویسندگان برای عبور از این فرآیند و بعد از آن فرآیند داوری جهت انتشار مقالة خود انگیزه می دهد؟ در همین راستا دو انگیزه تحت عنوان نوع دوستی و خود-پرستی وجود دارد و اغلب نویسندگان دارای ترکیبی از هر دو هستند.

نوع دوستی

امروزه مقالات علمی که تحت داوری قرار می‌گیرند، مهم‌ترین روش برای انتشار و دستیابی به پیشرفت‌های علمی می باشد (کتاب ها، مطالب کنفرانس ها و تدریس در دانشگاه‌ها سایر روش‌های رایج هستند). علم از طریق گردآوری مشترک دانش که به صورت مستمر مورد چالش، بازبینی و گسترش قرار می گیرد، رشد و پیشرفت می نماید. اغلب محققین تمایل زیادی به مشارکت در پیشرفت حوزه خود دارند که این اولین دلیل برای تبدیل شدن به یک محقق است. انتشار مقاله آسان‌ترین و مستقیم‌ترین روش برای این مشارکت بوده و برای اغلب محققین بسیار انگیزه بخش و رضایت‌بخش است.

خودپرستی (علاقه به خویشتن)

انتشار مقاله دارای مزایای کاملاً ملموسی برای نویسنده است، بنابراین می‌توان گفت نگارش و انتشار مقاله دارای انگیزه خودپرستی و علاقه به خویشتن نیز می‌باشد. برای ارتقای شغلی و پیشرفت حرفه ای، انتشار مقاله ضرورت دارد و این معمولا با پاداش‌های مالی مستقیم یا غیرمستقیم همراه است. پارادایم دیرآشنای "انتشار یا نابودی" در حوزه آکادمی نقش بسزایی در پیشرفت حرفه‌ای دارد. اما بدون درنظر گرفتن انگیزه‌های حرفه‌ای آشکار، تمامی انسان‌ها نیازمند تجلیل از تلاش‌های خود هستند. برای اغلب محققین شناخت، اعتبار و مقام در بین همکاران بسیار انگیزه بخش می باشد. مشاهده این که سایر پژوهشگران از آثار شما استفاده کرده و به عنوان مرجع به آنها استناد می‌کنند برای شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود و انتشار مقالات در مجلاتی که ارزش و احترام زیادی برای آنها قائل هستند، غرور برانگیز و افتخارآفرین می باشد.

ایجاد تعادل بین نوع‌دوستی و خودپرستی 

هر بازاری که به بهترین شکل ممکن تنظیم شده و دارای عملکرد بسیار مناسبی است (این واژه از حوزه اقتصاد به عاریه گرفته شده است) دارای ترکیب و همراستایی انگیزه‌های خودخواهانه و نوع دوستانه می باشد. به نظر می آید، هر نویسنده‌ای دارای ترکیبی از این دو انگیزه ‌باشد. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که بین نوع دوستی و خودخواهی تعادل برقراری نشود. به طور ویژه اگر منافع شخصی به قدری قوی شود که نتیجه آن چیزی به جز خودخواهی و خودپرستی نباشد و هدف نوع دوستانه پیشرفته علمی نابود شود، کل حوزه علمی به صورت منفی تحت تأثیر قرار گرفته و این مشکل گریبانگیر همه می شود.
در دنیای آکادمیک همانند دنیای اقتصادی، سیستم‌هایی که نقش بسزایی در افزایش اختلاف ثروت دارند منجر به خودخواهی نامتعادل می شود. در مسابقه ای که همه چیز در اختیار برنده قرار می گیرد، در جایی که دانشمندان با مقالات رده بالا در مجلات رده بالا از شانس بالایی برای اشتغال و استخدام، تصدی گری، کمک هزینه برخوردار هستند تمام انگیزه‌ها به سمت خودخواهی منحرف خواهند شد. در دنیای تجارت وقتی برای کارفرما صرفاً مزایای مالی، پاداش محسوب شده و به رسمیت شناخته می‌شود، شاهد همین تأثیر خواهیم بود. (برخی دانشگاه‌ها به صورت فعالانه اساتید خود را از هر دو جهت تحت فشار قرار می‌دهند). نتیجه آن بروز پیوستاری از اشتباهات است: فقدان انگیزه برای تکرار آزمایش‌های تجربی، سوگیری نسبت به نتایج باطل، افزایش شیوع مدپرستی و علم ایمن در برابر بررسی های خلاقانه، عداوت و دشمنی غیرضروری در برابر اولویت سنجی، ترجیح رقابت در برابر مشارکت، فقدان شفافیت و افشای کامل، تعارض منافع، انتشار دوگانه، سرقت ادبی و جعل مطلق (اغلب این موضوعات در فصول بعدی مورد بحث قرار گرفته اند).

۱۴۰۲/۰۵/۱۴
|
سینا
اکسپت و
مقالات مرتبط
لکچر انگلیسی

لکچر انگلیسی

لکچر چیست؟ لکچر انگلیسی چه نکاتی دارد؟ در این بخش سعی در ارائه مقدمه ای پیرا [...]

۱۴۰۲/۱۲/۰۷
|
سینا
چاپ مقاله

چاپ مقاله

چاپ مقاله در حوزه های مختلف صورت می گیرد. در این بخشش سعی داریم برخی از حوزه هایی [...]

۱۴۰۲/۱۲/۰۶
|
سینا
مجلات معتبر برای چاپ مقاله

مجلات معتبر برای چاپ مقاله

مجلات معتبر برای چاپ مقاله یکی از دغدغه های مهم دانشجویان می باشد. در این بخش از [...]

۱۴۰۲/۱۱/۱۸
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
برگزاری آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز - آزمون ارشد و دکتری

اخبار روز در ادامه ارائه شده است. [...]

۱۴۰۲/۱۲/۰۳
|
ابن سینا
اخبار پژوهشی کشور

اخبار پژوهشی کشور | 1402

همراه ما باشید با آخرین اخبار پژوهشی کشور در بهمن ماه 1402. [...]

۱۴۰۲/۱۱/۱۱
|
ابن سینا
جدیدترین اخبار علمی کشور

جدیدترین اخبار علمی کشور - ابن سینا

جدیدترین اخبار علمی کشور را می توانید اینجا در وبسایت آکادم [...]

۱۴۰۲/۱۰/۱۸
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور | تمدید ثبت نام کنکور

آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور در ادامه به حضورتان ارائه می گردد. [...]

۱۴۰۲/۰۹/۱۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار کشور

اخبار علمی - پژوهشی کشور

در این بخش نظر شما را به گزیده از اخبار علمی - پژوهشی کشور جلب می نماییم. [...]

۱۴۰۲/۰۸/۲۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02128422160
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب