موضوع رساله دکتری | نحوه انتخاب

نحوه انتخاب موضوع رساله دکتری

موضوع رساله دکتری با توجه به روند انجام خود رساله اهمیت ویژه ای دارد چرا که این موضوع انتخاب شده باید قابلیت تبدیل شدن به یک مقاله پژوهشی خوب را داشته باشد. همانطور که میدانید چاپ مقاله پیش از دفاع برای کلیه دانشجویان این مقطع ضروری می باشد. بنابراین موضوع انتخابی باید به گونه ای باشد که در نهایت بتوان با استخراج مقاله از پایان نامه به نحو احسنت انجام داد. حال سوال بزرگ این است که انتخاب موضوع رساله دکتری چه پیشنییازهایی دارد؟ یا به طور دقیقتر بگوییم نحوه انتخاب موضوع رساله دکتری چگونه است؟

جهت پاسخ به این سوالات سعی داریم در ادامه چند نکته مهم ذکر کنیم تا دانشجویان بتوانند راحتتر در ارتباط با نحوه انتخاب موضوع رساله دکتری خود تصمیم بگیرند. این نکات به شرح زیر است.

نکته اول در ارتباط با انتخاب موضوع رساله دکتری سرچ قوی می باشد. دانشجویانی که توانایی خوبی در سرچ اینترنتی دارند یک گام از سایر دانشجوها جلوتر می باشند. شما باید بدانید که برای انتخاب موضوع رساله خود به کدام پایگاه های علمی مراجعه نمایید. پایگاه هایی وجود دارند که با تجمیع مقالات علمی معتبر کار شما را در سرچ کردن بسیار راحت می نمایند. پایگاه هایی مثل sciencedirect، Springer و یا پایگاه های داخلی مانند سیویلیکا و ایلرنیکا محل مناسبی جهت یافتن مقالات معتبر می باشد.

نکته دوم انتخاب موضوع مناسب و به روز می باشد. موضوع جدید که دارای نوآوری باشد از الزامات انتخاب موضوع رساله دکتری می باشد. شما با یک موضوع قدیمی و تکراری هرگز موفق به چاپ مقاله نخواهید شد. بنابراین موضوع شما باید به روز باشد. جهت انتخاب به روز مهمترین کاری که می توانید انجام دهید دانلود مقالات علمی یکی دو سال اخیر می باشد. با این کار شما می توانید با جدیدترین موضوعات رشته خود آشنا شوید. شما می توانید با انتخاب حیطه پیش از انتخاب موضوع دایره مقالات را کوچکتر کرده و در نهایت به مقالات مرتبط با علاقه مندی خود دسترسی پیدا کنید. با مطالعه این مقالات شما می توانید با تغییر متغییر های آن به موضوعات جدید دست یابید.

نکته سوم و آخر در انتخاب موضوع رساله دکتری به استاد راهنما اختصاص دارد. حتما و حتما و باز هم تاکید میکنیم حتما تا جایی که می توانید موضوع رساله دکتری را از استاد خود دریافت کنید چراکه استاد راهنمای شما به واسطه پایان نامه هایی که اخرین دفاع کرده با موضوعات به روز آشنا می باشد و شما را می تواند در انتخاب موضوع رساله دکتری جدید و نوآورانه یاری نماید. علاوه بر آن انتخاب موضوع توسط استاد راهنما به شما کمک می کنید در وقتتان صرف جویی کنید. چرامه پروسه انتخاب موضوع برای مقطع دکتری بسیار زمان بر می باشد و ممکن است پس تلاش فراوان و صرف وقت زیاد در نهایت استاد شما موضوع شما را ریجکت کرده و شما مجبور به انتخاب موضوع دیگر باشید که این موضوع می تواند شما را در حدود 6 ماه معطل نماید. همچنین در بیشتر موارد شاهد آن بودیم که دانشجویانی که موضوع را خود انتخاب کردند و در ادامه کار دچار مشکله شده اند و یا در روز دفاع داور کار آن ها را زیر سوال برده است با شانه خالی کردن استاد راهنما مواجه شده اند و این امر سبب بروز مشکلات فراوان برای دانشجویان مقطع دکتری شده است.
به هرحال اگر استاد راهنای شما از دادن موضوع شانه خالی کرد، حداقل سعی کنید در طول مسیر انتخاب موضوع از نظرات وی استفاده کنید و وی را در انتخاب موضوع به طور کامل دخیل نمایید. نکات ذکر شده مواردی بود که دانشجویان در نحوه انتخاب موضوع رساله دکتری باید رعایت نمایند. در صورت داشتن هرگونه سوال با ما در ارتباط باشید.
 

۱۴۰۱/۰۶/۲۱
|
سینا
آموزش ن
مقالات مرتبط
انجام پایان نامه ارشد روانشناسی

انجام پایان نامه ارشد روانشناسی

در راستای آموزش انجام پایان نامه ارشد روانشناسی در این بخش نمونه فصل 5 روانش [...]

۱۴۰۱/۰۷/۱۰
|
سینا
انجام رساله دكتري

انجام رساله دكتري

انجام رساله دكتري در رشته های مختلف با داشتن نمونه کار به سادگی پیش برد. در این ب [...]

۱۴۰۱/۰۷/۰۸
|
سینا
انجام رساله دکتری روانشناسی

انجام رساله دکتری روانشناسی

آخرین بخش در انجام رساله دکتری روانشناسی نتیجه گیر [...]

۱۴۰۱/۰۷/۰۷
|
سینا
تیتیر های داغ
بیشتر
اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی

اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی

در ادامه خلاصه ای از اخرین اخبار آموزشی پژوهشی داخلی خدمتتان ارائه می گردد. [...]

۱۴۰۱/۰۷/۰۹
|
ابن سینا
آخرین اخبار پژوهشی کشور

آخرین اخبار پژوهشی کشور | اعلام نتایج کنکور کاردانی

در ادامه نظر شما را به جدیدترین اخبار حوزه علمی و پژوهشی کشور جلب می نماییم. با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۷/۰۵
|
ابن سینا
آخرین اخبار علمی - پژوهشی

آخرین اخبار علمی - پژوهشی | افزایش وام های دانشجوییی

در این بخش آخرین اخبار علمی - پژوهشی کشور ارائه شده است. [...]

۱۴۰۱/۰۶/۱۷
|
ابن سینا
گزیده ای از خبرهای پژوهشی و علمی کشور

گزیده ای از خبرهای پژوهشی و علمی کشور

در این بخش گزیده ای از خبرهای پژوهشی و علمی کشور ارائه شده است. [...]

۱۴۰۱/۰۶/۱۳
|
ابن سینا
آخرین خبرهای علمی پژوهشی کشور

آخرین خبرهای علمی پژوهشی کشور | اعلام نتایج کنکور

در ادامه آخرین خبرهای علمی پژوهشی کشور ارائه شده است. با ما همراه باشید. [...]

۱۴۰۱/۰۶/۰۹
|
ابن سینا
به ما بپیوندید
بیشتر
آموزش پایان نامه
تلفن: 02155365289
شماره موبایل: 09104742571
اهداف ابن سینا
آموزش پایان نامه
آموزش چاپ مقاله
آموزش اکسپت مقاله
چاپ کتاب