جمع آوری داده و تحلیل آن - آکادمی ابن سینا

جمع آوری داده و تحلیل آن - آکادمی ابن سینا

انواع داده و روش تحقیق

انواع داده‌های علمی بسته به نوع داده متفاوت هستند. به عنوان مثال در پایتون، انواع داده‌ای همچون اعداد صحیح، اعداد اعشاری، اعداد مختلط، رشته، لیست، تاپل، دیکشنری و ... وجود دارند. همچنین در کاربردهای علمی و مهندسی می‌توان به انواع مختلف داده شامل: داده‌های ریاضی، داده‌های آماری، داده‌های سیگنال و تصویر، داده‌های شبیه‌سازی و سیستم‌های دینامیکی و ... اشاره کرد.

در ارتباط با روش تحقیق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

انواع مختلفی از روش‌های تحقیق در علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم طبیعی و در علم‌های مختلف دیگر وجود دارد. برخی از روش‌های تحقیق شامل:

 • روش تحقیق کیفی: در این روش، داده‌ها به صورت کیفی تجمیع می‌شوند و معمولاً با استفاده از مصاحبه، مشاهده و تحلیل محتوا به دست می‌آیند. 

  روش تحقیق کیفی یک رویکرد در تحقیقات اجتماعی است که در آن، داده ها با استفاده از مصاحبه، مشاهده و مطالعه متون کیفی تجمیع می‌گردند. به طور کلی، داده هایی که این روش تحقیق برای جمع آوری آن ها استفاده می‌شود شامل مصاحبه ها، ملاحظات میدانی، مطالعات موردی (case studies)، مصاحبه های گروهی، نظریات و گزارش ها است. به عنوان مثال، در یک تحقیق کیفی در مورد تجربه یک گروه از افراد در موضوعی خاص، داده هایی که که مورد نیاز این روش تحقیق هستند، شامل توصیف تجربیات، برداشت های فردی و تعبیرات افراد درباره تجربه هایشان خواهد بود.

 • روش تحقیق کمی: در این روش، داده‌ها به صورت اعدادی تجمیع می‌شوند و معمولاً با استفاده از نظرسنجی، آزمایش، پرسشنامه و ... به دست می‌آیند. 

  روش تحقیق کمی یک رویکرد در تحقیقات اجتماعی و مدیریت است که در آن از داده‌های اعدادی و آماری برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. داده‌های کمی معمولاً با استفاده از ابزارهایی مانند پرسشنامه، آزمایش، نقشه مفهومی و... به دست می‌آیند. مثالی از داده‌های کمی می‌تواند شامل تعداد بازدیدکنندگان یک وب‌سایت، درآمد سالیانه یک شرکت، شاخص‌های اقتصادی کشور و ... باشد.

 • روش تحقیق ترکیبی: در این روش، از ترکیب دو روش کیفی و کمی برای جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. 

  روش تحقیق ترکیبی یک رویکرد در تحقیقات است که در آن از ترکیب دو روش تحقیق کمی و کیفی استفاده می‌شود. این روش برای جمع‌آوری داده‌ها از دو روش مطالعه‌ی موردی و پرسشنامه استفاده می‌شود و بسته به نوع محتوای تحقیق، از روش مطالعه‌ی موردی و پرسشنامه به صورت همزمان یا متداول استفاده می‌شود. نیاز داده‌های این روش تحقیق به داده‌های کمی و کیفی می‌باشد. برای داده‌های کمی می‌توان از پرسشنامه‌ها، آماره‌ها، نمودارها و جداول استفاده کرد و برای داده‌های کیفی می‌توان از مصاحبه، نظر خبرگان و مطالعه‌ی موردی استفاده کرد.

 • روش تحقیق اکشن: در این روش، تحقیقات به صورت همکاری با افراد در زمینه‌هایی مانند بهبود روش‌های کاری، حل مشکلات و ... انجام می‌شوند. 

  روش تحقیق اکشن یک رویکرد در تحقیقات اجتماعی می باشد که برای حل مشکلات عملی در محیط کاربردی به کار می‌رود. این رویکرد نیازمند داده‌هایی از قبیل داده‌های کمی، داده‌های کیفی و داده‌هایی که از تجربیات مردم و افراد حاضر در زمینه مورد نظر گردآوری می‌شوند و همچنین نیاز به همکاری با افراد و سازمان‌های ذیربط و مستقل می‌باشد. به عنوان مثال، در یک تحقیق اکشن برای بهبود روش‌های کاری یک سازمان، داده‌های مربوط به فرایند کاری سازمان، نظریات متخصصین و داده‌های کیفی مانند تجربیات کاربران سازمان نیازمند جمع‌آوری هستند.

 • روش تحقیق اکتشافی:

  روش تحقیق اکتشافی یا Exploratory Research یک روش تحقیقاتی در علوم اجتماعی و علوم رفتاری است که با هدف کشف الگوها، تجربیات و نتایج جدید بدون قبول بر ضرورت داشتن فرضیات خاصی برای تجزیه تحلیل داده‌ها انجام می‌شود. داده‌هایی که برای این رویکرد تحقیقاتی نیاز است، شامل اطلاعات تجربی، پرسشنامه، مصاحبه ها، مشاهدات میدانی و داده‌های کمی موجود در نرم‌افزارهای آماری می‌باشند. به طور مثال، در یک تحقیق اکتشافی در مورد چگونگی خرید افراد، داده‌های مورد نیاز می‌تواند شامل مصاحبه با افراد خریدار، مشاهدات میدانی و تحلیل داده های مربوط به خریدهای شخصی باشد.

 • آکادمی ابن سینا با بیش از یک دهه فعالیت و بهره گیری از متخصصین می تواند دانشجویان و محققینی که درگرداوری داده و تحلیل آن مشکل دارند را یاری نماید. در صورت تمایل به همکاری با ما در ارتباط باشید.

   

  ۱۴۰۲/۰۴/۰۷
  |
  سینا
  آخرین کافینت آنلاین
  جمع آوری داده و تحلیل آن

  جمع آوری داده و تحلیل آن

  جمع آوری داده و تحلیل آن در بحث [...]

  ۱۴۰۲/۰۴/۰۷
  |
  سینا
  ترجمه مقاله و متون علمی | فارسی به انگلیسی و بلعکس

  ترجمه مقاله و متون علمی | فارسی به انگلیسی و بلعکس

  ترجمه مقاله و متون علمی یکی از مهمترین خدماتی می باشد که [...]

  ۱۴۰۲/۰۴/۰۵
  |
  سینا
  ثبت استاد، موضوع و پایان نامه در پژوهشیار

  ثبت استاد، موضوع و پایان نامه در پژوهشیار

  پژوهشیار یکی از سامانه های دانشگاه آزاد می باشد که در آن دانشجو باید اقدام به [...]

  ۱۴۰۲/۰۳/۳۰
  |
  سینا
  تیتیر های داغ
  بیشتر
  آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور

  آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور

  در ادامه آخرین اخبار علمی - دانشگاهی کشور خدمتتان ارائه می گردد. همراه ما باشید. [...]

  ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  |
  ابن سینا
  آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان

  آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان

  در ادامه نظر شما را به آخرین اخبار علمی - پژوهشی ایران و جهان جلب می نماییم. با ما همراه باشید. [...]

  ۱۴۰۲/۰۶/۱۳
  |
  ابن سینا
  اخبار روز کشور

  اخبار روز کشور: نتایج کنکور 1402

  در ادامه اخبار روز کشور به سمع نظرتان میرسد. [...]

  ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
  |
  ابن سینا
  جدیدترین اخبار علمی پژوهشی کشور

  جدیدترین اخبار - برنامه زمان بندی برگزاری کنکور سراسری تیر ماه 1402

  در ادامه نظر شمارو به جدیدترین اخبار روز کشور جلب می نماییم. [...]

  ۱۴۰۲/۰۴/۱۳
  |
  ابن سینا
  کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402

  کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402 - دانشگاه آزاد و سراسری

  کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد سال 1402: کمک هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مبلغی نی باشد [...]

  ۱۴۰۲/۰۴/۰۶
  |
  ابن سینا
  به ما بپیوندید
  بیشتر
  آموزش پایان نامه
  تلفن: 02128422160
  شماره موبایل: 09104742571
  اهداف ابن سینا
  آموزش پایان نامه
  آموزش چاپ مقاله
  آموزش اکسپت مقاله
  چاپ کتاب